1-2 тиждень

З першого тижня починається новий менструальний цикл, тому в цей час важко говорити про фактичну вагітність. Проте акушери-гінекологи починають відлік не з дати запліднення яйцеклітини, а з першого дня циклу. Відбувається овуляція, потім зачаття, і тільки з третього тижня можна буде сміливо говорити про вагітність.

Саме час подбати про стан свого здоров'я, позбутися шкідливих звичок, перейти на правильне харчування, зайнятися легким спортом (але з дозволу лікаря). Ці заходи дуже важливі для здоров'я майбутнього малюка, який за дев'ять місяців порадує світ своєю присутністю.

3-4 тиждень

Дитина. Запліднена яйцеклітина вже отримала всю важливу інформацію про майбутнього чоловічка: колір очей, волосся, шкіри, підлогу. Тепер вона просувається матковою трубою і потрапляє в матку, де розвиватиметься ембріон. До кінця четвертого тижня він досягне розміру 1 мм.

Мати. У жінки з'являються перші ознаки вагітності: підвищена базальна температура, відчуття втоми, сонливість, посилений апетит, зміна смакових переваг, нудота, розлад кишечника, часті позиви до сечовипускання. Може виникнути нестерпність готельних запахів. Можливі кров'янисті виділення, але лякатися не варто. Саме час пройти тест на вагітність.

5-6 тиждень

Дитина. У малюка до цього часу вже сформовані основні життєво важливі органи: серце, печінка, нирки, легені. І в цей час починає битися його серце! Ви можете почути серцебиття на УЗД. Починають формуватися ручки та ніжки. Довжина зародка досягає вже 4 мм, об'єм навколоплідної рідини – близько 3 мл. Формуються зорові органи та хрящові тканини. Активно росте плацента.

Мати. У жінки в цей період може посилитися нудота та дратівливість. Стан організму подібний до того, що буває перед місячними. Час відвідати гінеколога, який призначить потрібні аналізи.

7-8 тиждень

Дитина. Повністю формується пуповина, забезпечуючи кровообіг між організмами матері та дитини. Починають формуватися маленькі долоні та крихітні пальчики. У цей час визначається стать дитини. Формується личко, носик, ніздрі, вушні раковини, верхня губа. Утворюється епідерміс. Ембріон потихеньку розпрямляється, росте і сягає ваги 4-6 м, довжина – 1,5-2 див.

Мати. Матка збільшується до розміру апельсина, тому у жінки поступово з'являється животик і відчувається тіснота одягу. Потрібно уберегти себе від стресів, підняття тяжкості, різких рухів. На УЗД можна побачити перші рухи малюка.

9-10 тиждень

Дитина. Голова ембріона все ще нахилена вперед, а підборіддя притиснуте до грудей. Починає працювати шлунок, і він уже виробляє шлунковий сік. У малюка з'являється міміка обличчя, утворюються повіки, але очі поки ще закриті. Зникає повністю хвостик. Закінчується стадія ембріона і відтепер малюка називають плодом. Починається розвиток молочних зубів. Тепер він важить 7-8 г, довжина – 2,5-3 см.

Мати. У жінки найчастішим явищем стають перепади настрою. Округлюється талія, у вазі додається 2-3 кг. Волосся стає сухішим, шкіра розгладжується. Почастішає робота серця, адже тепер воно перекачує близько півтора літра крові за хвилину.

11-12 тиждень

Дитина. Голова все ще займає половину розміру всього плода, оскільки мозок стрімко зростає. Нирки починають виробляти сечу. Маля досягає ваги близько 13 г і в нього вже є справжні пальчики на ручках та ніжках, розвиваються зачатки нігтів. Довжина плода – 4-5 см. Відбувається формування райдужної оболонки очей. Він починає відкривати рот. Саме час пройти перше обстеження УЗД та познайомитись з дитиною, а також виключити можливі вроджені аномалії.

Мати. До кінця 12-го тижня жінка повинна стати на облік вагітності в жіночій консультації та пройти відповідні обстеження у лікаря. Дуже важливим є прийом вітамінів для вагітних. І головне - у цей час повністю проходить токсикоз.

13-14 тиждень

Дитина. У малюка виникає рефлекс ссання. Він крутить головою і рухає руками, перекидається, хоча ці рухи поки що непомітні. Часто на УЗД можна побачити, як він смокче палець! Дитина росте і її вага стає близько 43 г, а довжина – 6-8 см. Статеві органи набувають чітких обрисів. З'являється зародковий пушок – лануго.

Мати. Нарешті животик стає помітним, на ньому з'являється поздовжня коричнева смужка. З'являються ластовиння і пігментні плями. Можуть виникнути запори. Матка піднімається з тазу у черевну порожнину, апетит вагітної значно посилюється.

15-16 тиждень

Дитина. У малюка на голові починають рости волоски. Він активно плаває в навколоплідній воді, яка має властивість оновлюватися кожні 3 години. Малюк виділяє сечу кожні 45 хвилин. На 16-му тижні є шанс відчути перші ворушіння малюка! Вже сформувалися м'язи обличчя. Починають з'являтися нігтики, проявляється хапальний рефлекс. Вага – близько 100 г, довжина – 12 см.

Мати. Варто подбати про своє тіло та придбати олію проти розтяжок. Дуже важливо відвідати стоматолога, адже ваш організм зараз активно віддає кальцій вашому малюкові, тому можуть псуватися зуби. Настав час також придбати спеціальний одяг для вагітних.

17-18 тиждень

Дитина. Вага малюка - 140-190 г, довжина - 14 см. Більшість кісток вже сформована і продовжує зміцнюватися. Дитина може ковтати амніотичну рідину. Він вже добре чує, тому потрібно частіше розмовляти з ним, включати тиху музику. У цей період ви точно відчуєте рух дитини, які ні з чим не можна переплутати.

Мати. У жінки збільшуються груди і можуть вироблятися молозиво. Майбутня мама може страждати від запорів, тому потрібно вживати більше фруктів та свіжих овочів. Частішає сечовипускання, тому що матка сильно тисне на сечовий міхур.

19-20 тиждень

Дитина. Тільце малюка покривається первородним гарматою, ручки витягуються, він крутить головою в різні боки. Плацента переміщається у глибину матки. З'являються зачатки постійних зубів. Зростання малюка сповільнюється, відтепер утворюється підшкірний жир. Формується родове мастило, що покриває складки шкіри. Малюк повертається на світ. Проводиться друге дослідження УЗД, що дозволяє точно визначити стать майбутнього малюка. Його вага – близько 300 г, довжина – 16 см.

Мати. Спина отримує значне навантаження, тому слід стежити за правильністю постави та носити зручне взуття без підборів. На животі, стегнах та грудях можуть виявлятися смужки коричневого чи червоного кольору (розтяжки).

21-22 тиждень

Дитина. Маля вчиться згинати і розгинати ручки, ніжки, хапати себе за п'ята. На пальцях з'являються подушечки із нервовими закінченнями. На обличчі позначаються брови. Збільшується кількість крові у організмі. Рідина, яку він захоплює, перетворюється на тверду речовину. Воно залишиться у кишечнику до пологів. Вага малюка становить 360-430 г, довжина – 28 см.

Мати. Перша половина вагітності пройшла успішно. Матка змінює свою форму, витягується. Лежати на спині шкідливо для дитини, вона може страждати від нестачі кисню. Посилюється лібідо. Так як плід надійно захищений, секс не може зашкодити дитині.

23-24 тиждень

Дитина. Вага малюка досягає 500-600 г, довжина - 30 см. Більшість часу він спить, роблячи короткі перерви на неспання. Шкіра трохи обвисла, тому що жировий прошарок тільки почав наростати. Він штовхається ніжками зсередини, плаваючи у навколоплідній рідині. З'являються вії на віках. Розвивається дихальна система. Також малюк все більш чутливий до навколишнього світу.

Мати. У жінки можуть виникнути у цей час тренувальні сутички, що виявляються у вигляді короткочасних безболісних скорочень. Надбавка у вазі стрімко збільшується і досягає 5 кг! Можливий тягар у ногах.

25-26 тиждень

Дитина. Завершується утворення нейронів навколо нервової трубки. Малюк активний до пізнього вечора і міцно спить у ранковий час. Він стискає кулачки, і в цей час визначається, буде він лівшою чи правшою. Серцебиття плоду можна почути навіть без спеціальних пристроїв. Повністю формуються легені. У щелепах утворюються 20 зачатків молочних зубів, а під ними – 20 зачатків постійних зубів. Інші 12 утворюються після народження. Вага складає 660-800 г, довжина – 35 см.

Мати. Матка збільшилася і тисне на діафрагму, зганяючи шлунок з черевної порожнини. Через це шлунковий сік піднімається в стравохід і виникає печія.

27-28 тиждень

Дитина. Шкіра малюка все зморшкуватіше. Ворушіння стають дедалі сильнішими. Якщо малюк народиться у цей час, його шанси на виживання становлять 85%. Дитина намагається самостійно дихати, розробляючи легені. Він ще має достатньо місця, щоб розвернутися у правильне положення – головою вниз. Вага – 900-1100 г, довжина – 37 см.

Мати. Жіночі форми більше округляються, підвищується рівень холестерину у крові. Під час сидіння матка передавлює порожню вену, що призводить до нестачі кисню та запаморочення. Тренувальні скорочення матки частішають. Варто шукати час для повноцінного відпочинку.

29-30 тиждень

Дитина. Ніздрі малюка звільнилися від слизових пробок і в них потрапляє амніотична рідина. Він уже вміє відкривати та закривати очі, реагує на яскраве світло. Розпочинає свою роботу імунна система. Дитина виділяє близько 500 мл сечі на добу. На УЗД помітні рухи грудної клітки. На зубах утворюється емаль. Вага малюка досягає 1300 г, довжина – 39 см.

Мати. Нирки працюють у посиленому режимі і можуть не справлятися з кількістю рідини, що надходить в них, через що можливе утворення набряків. Органам поруч із маткою стає дедалі тісніше. Вага майбутньої мами активно збільшується, рухи стають незграбнішими і порівняно повільними.

31-32 тиждень

Дитина. Маля стає пухким, таким чином у нього готується захисний шар від перепадів температури в майбутньому. У хлопчиків яєчка опускаються в мошонку і досягають свого крайнього становища. Дитина реагує на сильні звуки ззовні, незважаючи на те, що амніотична рідина створює якусь пробку у вухах. Нирки вже добре працюють. Нігтьова пластина досягає кінчиків пальців. Вага 1600-1900 г, довжина – 42 см.

Мати. У жінки може з'явитися набряклість та розширення вен на ногах, тому потрібно контролювати споживання рідини та здійснювати піші прогулянки на свіжому повітрі. На цьому терміні проводять доплерографічне дослідження кровоносної системи малюка.

33-34 тиждень

Дитина. Малюкові стає тісно в утробі, тому він рухається рідше, ніж раніше. Дитина продовжує споживати кальцій з організму мами, яка така важлива для формування скелета. На пальчиках рук та ніг з'являється шкірний малюнок. Шкіра тепер менш червона, а волосики на голові стають густішими. Вага дитини - 1900-2400 г, довжина - 45 см.

Мати. У жінки з'являється задишка, тому що для двох доводиться споживати більше кисню. Десни стають м'якими, може виникнути кровоточивість, гінгівіт. З'являється забудькуватість і неуважність. Варто дотримуватися спокою в будь-якому випадку, адже малюк тонко відчуває переживання мами.

35-36 тиждень

Дитина. В останні тижні життя в утробі у дитини починає зникати гармата. Шкіра набуває рожевого кольору і розгладжується завдяки підшкірному жиру. Щечки стають більш пухкими, це допоможе у майбутньому отримувати їжу у потрібній кількості. Навколоплодна рідина знаходить липку і в'язку консистенцію. Внутрішні органи продовжують удосконалюватись. Вага малюка становить 2400-2600 г, довжина – 47 см.

Мати. Щоб зменшити проблеми зі сном, бажано вживати менше рідини проти ночі. У разі печії потрібно їсти маленькими порціями, але часто. Час, який підходить для відвідування курсів для вагітних, вибору пологового будинку, лікаря-акушера.

37-38 тиждень

Дитина. Малюк уже повернувся головкою вниз. Він втрачає первородний пушок і мастила стає набагато менше. Іноді він дряпає себе, роблячи незручні рухи ручками. Його легені вже готові до дихання повітрям. Майбутня мама може відчути, як її дитина в животику гикає. Вага його становить 3000 м, довжина – 50 см.

Мати. Живіт вагітної опустився, тепер дихати стало значно легше. Матка максимально збільшилася, її об'єм становить 4-5 літрів. Вагітність вже вважатимуться повністю доношеною. Тепер родова діяльність може розпочатися з дня на день, тому речі до пологового будинку мають бути зібрані в пакети.

39-40 тиждень

Дитина. Більшість новонароджених з'являються з довгими нігтиками, адже до цього періоду вони повністю відросли. Активність дитини сповільнюється, адже їй у животі давно тісно та темно. Його кишечник наповнений первородним калом - меконієм, який вийде назовні, швидше за все, вже після появи світ. Довжина волосся на головці – близько 2 см. Середня вага дитини становить 3200-3500 г, довжина – 52 см. Малюк повністю готовий до народження, – зустрічайте головну людину у вашому житті!

Мати. Жінка страждає на безсоння, у неї тягне в попереку. Шийка матки починає коротшати і розкриватися. Матка сильніше тисне на сечовий міхур. Можуть виникнути помилкові чи реальні сутички. Пологи наступають з похибкою на 1-2 тижні раніше чи пізніше за певний термін.

41-42 тиждень

Дитина. Маля повністю розвинене, всі його органи правильно функціонують. Він продовжує зростати і набирати вагу, у животі йому стало зовсім тісно. Продовжують зміцнюватись кістки черепа, що може трохи ускладнити проходження дитини через родові шляхи. Потрібно підрахувати кількість ворушень за годину, і якщо вона не менше 10, з малюком усе гаразд.

Мати. До кінця 42 тижня вагітність не вважається переношеною. Якщо малюк на той час не з'явився на світ, приводу для занепокоєння ще немає. Родову діяльність можна стимулювати тривалими прогулянками, нахилами вперед, сексом із чоловіком. Якщо ви не народили до цього часу, відпрацюйте дихальні методики, роздайте цінні вказівки родичам – і швидко до пологової зали!