Головний кошмар батьків, який навіть за кілька років можна побачити у страшному сні – коліки у новонародженого. Цілий день малюк мирно спав або вивчав навколишній світ, посміхаючись мамі з татом. Але раптом настрій різко змінюється, і крихта починає гірко плакати – його більше нічого не тішить – у нього коліки.

Причини здуття живота у новонароджених

Багато хто вважає, що проблеми з ШКТ крихти повністю залежать від маминого харчування. Однак, це не зовсім так. Головна причина газиків – незрілість травної системи, її перебудова із внутрішньоутробного харчування на звичайне перетравлення їжі. При цьому невідомо, ферментів для травлення якої їжі ще немає у малюка. А це означає, що метеоризм може розпочатися не після з'їденого горохового супу, а після нешкідливої вівсянки.

Коліки – це спазм м'язів кишечника, який спричинений незрілістю нервової системи немовляти. Мозок будь-яку неполадку в шлунково-кишковому тракті намагається вирішити спазмом м'язів, що у свою чергу завдає біль крихті. Напруга може бути спровокована кількома факторами:

 • Холод
 • Переляк
 • Стрес, перезбудження
 • Здуття від якогось з'їденого мамою продукту
 • Неправильне прикладання до грудей, при якому немовля разом з молоком заковтує повітря

Як допомогти дитині?

Виходячи з перерахованих вище причин коліків, можна зрозуміти: головне дати нервовій системі розслабитися - тоді спазм, а значить і біль, пройде.

Ось список ефективних способів заспокоїти малюка:

Тепло. Воно ж допоможе, якщо проблема у холоді.

 • Одягніть малюка тепліше, якщо в кімнаті прохолодно.
 • Візьміть на ручки та притисніть до себе. Це і тепло, і почуття захищеності, що також допоможе людині, що злякалася.
 • Купуйте крихту у теплій ванній. Однак візьміть до уваги, що на деяких діток купання діє з чіткістю навпаки – бадьорить і збуджує. Тоді від ванних процедур краще відмовитись.
 • Може допомогти еко-пелюшка з підігрівом на основі проса та лаванди. Нагрійте її в мікрохвильовій печі або духовці, а потім покладіть на неї карапуза. Як варіант, можете покласти пелюшку на себе, а на неї вже маленького янголятка - вийде подвійний заспокійливий ефект.

Седативні аромаолії.

Можна зробити аромалампу, додати у ванну під час купання або використовувати їх для масажу. Але важливо пам'ятати: не всі ефірні олії безпечні для дітей, а також, використовуючи їх для масажу або ванни, зробіть основу зі звичних рослинних олій. Дійсні дитячі аромаолії можна застосовувати з 2-х тижневого віку:

 • Лавандове. Має максимальний седативний ефект, а також вважається одним з найбезпечніших для чутливої шкіри. Тут ми знову повертаємося до грілки з просом та лавандою – зігрівання плюс заспокійливий аромат – виходить максимальний ефект.
 • Ромашкове. Заспокоює шлунок, допомагає боротися із безсонням.
 • Рожеве. Воно не лише заспокоїть та допоможе перемогти головний біль, але ще й з вірусами добре бореться.
 • Укропне. Кріп допомагає при боротьбі з метеоризмом, дерматитах, а також має седативний ефект.
 • Заспокійливі звуки.
 • Спокійний впевнений мамин голос. Цей голос найрідніший для малюка, також йому передається Ваша впевненість, що підвищує почуття захищеності, а отже заспокоює.
 • Колискова чи будь-яка інша пісня. Діють за тим самим принципом, як і спокійний голос.
 • Мурчання будь-якої пісні, без слів. Вібрації від грудної клітки при цьому заспокоять малюка.
 • Пошипіть на вушко, ще можна повторювати склад "чі-чі-чі". Як це не дивно, це допомагає.
 • Білий шум. Можна увімкнути запис на телефоні або комп'ютері, а можна увімкнути фен. Звук нагадає новонародженому період перебування у животику та заспокоїть його.

Захитування.

Ритмічний рух нагадає час у маминому животі. Пам'ятаєте, як майбутній чоловічок спав, поки Ви ходили, і прокидався, як тільки лягали відпочити? Так і у великому світі новонародженого заспокоює знайомий ритм руху. До речі, тепер заколисувати можна різноманітно – вибирайте зручний спосіб:

 • На руках
 • У візку
 • В машині

Прикладання до грудей.

Мамин запах, улюблений смак молока та процес сосання - поза утробою це ідеальна картина життя в очі новонародженого.

З «нерівною» системою розібралися, але не варто забувати про здуття у кишечнику. Якщо вони спричинили крик, то заспокоєння – це лише один крок – тепер треба допомогти газикам вийти. Як це зробити? Ми маємо список варіантів допомоги.

 1. Масаж живота. Погладжування за годинниковою стрілкою навколо пупка допомагають пройти газикам до виходу.
 2. Заряджання. Велосипед, підтискання колін до живота або підтягування коліна до протилежного лікотка також сприяють проходженню газиків по кишечнику. Добре поєднувати з вищезгаданим масажем.
 3. Ліки. Зверніться до педіатра, він порадить оптимальний вид крапельок. З популярних можемо назвати "Боботик", "Еспумізан", "Колікід", "Сіметікон".
 4. Укропна вода. Натуральна заміна на ліки. Можна купити готову кропову воду в аптеці, також виробники дитячого харчування пропонують чаї, які варто лише заварити за інструкцією.
 5. Купити грілку від кольків та газиків . Завдяки теплу животик розслаблюється, зерна проса ніжно масажують його, сприяючи просуванню газів.
 6. Газовідвідна трубка. Крайній варіант, якщо крихітці ну зовсім погано і нічого більше не діє. Однак не варто їм зловживати.

Профілактика колік

Цього вечора Ви допомогли малюкові перемогти шкідливі газики та коліки. Але навряд чи захочете повторити цей досвід, а отже, треба замислитися над профілактикою.

 1. Відкоригуйте живлення. Методом спроб і помилок додавайте по новому продукту вранці, спостерігаючи реакцію протягом дня. Цілком можливо, що причиною колік виявилися дієтичні печені яблука чи гречка.
 2. Проконтролюйте захоплення під час годування. Грудничок повинен захоплювати ротом всю ареолу, при цьому Ви не повинні чути прицмокування та інших звуків.
 3. Поміняйте соску пляшечки, змініть суміш. Рада діє штучних.
 4. Викладайте на живіт. Це регулярний самомасаж, що сприяє проходженню мас кишечнику. Хороший варіант - викладання на пелюшку-грілку: завдяки наповнювачу з проса ефект самомасажу значно посилюється. Ціна на матрацик з підігрівом досить лояльна, особливо якщо врахувати, що він стане Вашим незамінним помічником на кілька місяців.
 5. Тримайте стовпчиком після годування. Так немовля зможе безпечно зригнути заковтане під час годування повітря.
 6. Ранкова зарядка не дозволить газам затриматись у кишечнику.
 7. Вечірній масаж також сприяє перистальтиці кишківника.
 8. Спокійна домашня обстановка. У сім'ї менше стресів, а значить малютка менше нервує, і у нього менше причин для спазмів.

Сподіваємося, наша стаття допомогла перемогти газики та коліки у малюка - і тепер Ваші дні починаються і закінчуються посмішкою маленького янголятка, а вночі Ви слухаєте лише його мирне сопіння.