
Головний кошмар батьків, який навіть за кілька років можна побачити у страшному сні – коліки у новонародженого. Цілий день малюк мирно спав або вивчав навколишній світ, посміхаючись мамі з татом. Але раптом настрій різко змінюється, і крихта починає гірко плакати – його більше нічого не тішить – у нього коліки.
Причини здуття живота у новонароджених
Багато хто вважає, що проблеми з ШКТ крихти повністю залежать від маминого харчування. Однак, це не зовсім так. Головна причина газиків – незрілість травної системи, її перебудова із внутрішньоутробного харчування на звичайне перетравлення їжі. При цьому невідомо, ферментів для травлення якої їжі ще немає у малюка. А це означає, що метеоризм може розпочатися не після з'їденого горохового супу, а після нешкідливої вівсянки.
Коліки – це спазм м'язів кишечника, який спричинений незрілістю нервової системи немовляти. Мозок будь-яку неполадку в шлунково-кишковому тракті намагається вирішити спазмом м'язів, що у свою чергу завдає біль крихті. Напруга може бути спровокована кількома факторами:
- Холод
- Переляк
- Стрес, перезбудження
- Здуття від якогось з'їденого мамою продукту
- Неправильне прикладання до грудей, при якому немовля разом з молоком заковтує повітря
Як допомогти дитині?
Виходячи з перерахованих вище причин коліків, можна зрозуміти: головне дати нервовій системі розслабитися - тоді спазм, а значить і біль, пройде.
Ось список ефективних способів заспокоїти малюка:
Тепло. Воно ж допоможе, якщо проблема у холоді.
- Одягніть малюка тепліше, якщо в кімнаті прохолодно.
- Візьміть на ручки та притисніть до себе. Це і тепло, і почуття захищеності, що також допоможе людині, що злякалася.
- Купуйте крихту у теплій ванній. Однак візьміть до уваги, що на деяких діток купання діє з чіткістю навпаки – бадьорить і збуджує. Тоді від ванних процедур краще відмовитись.
- Може допомогти еко-пелюшка з підігрівом на основі проса та лаванди. Нагрійте її в мікрохвильовій печі або духовці, а потім покладіть на неї карапуза. Як варіант, можете покласти пелюшку на себе, а на неї вже маленького янголятка - вийде подвійний заспокійливий ефект.
Седативні аромаолії.
Можна зробити аромалампу, додати у ванну під час купання або використовувати їх для масажу. Але важливо пам'ятати: не всі ефірні олії безпечні для дітей, а також, використовуючи їх для масажу або ванни, зробіть основу зі звичних рослинних олій. Дійсні дитячі аромаолії можна застосовувати з 2-х тижневого віку:
- Лавандове. Має максимальний седативний ефект, а також вважається одним з найбезпечніших для чутливої шкіри. Тут ми знову повертаємося до грілки з просом та лавандою – зігрівання плюс заспокійливий аромат – виходить максимальний ефект.
- Ромашкове. Заспокоює шлунок, допомагає боротися із безсонням.
- Рожеве. Воно не лише заспокоїть та допоможе перемогти головний біль, але ще й з вірусами добре бореться.
- Укропне. Кріп допомагає при боротьбі з метеоризмом, дерматитах, а також має седативний ефект.
- Заспокійливі звуки.
- Спокійний впевнений мамин голос. Цей голос найрідніший для малюка, також йому передається Ваша впевненість, що підвищує почуття захищеності, а отже заспокоює.
- Колискова чи будь-яка інша пісня. Діють за тим самим принципом, як і спокійний голос.
- Мурчання будь-якої пісні, без слів. Вібрації від грудної клітки при цьому заспокоять малюка.
- Пошипіть на вушко, ще можна повторювати склад "чі-чі-чі". Як це не дивно, це допомагає.
- Білий шум. Можна увімкнути запис на телефоні або комп'ютері, а можна увімкнути фен. Звук нагадає новонародженому період перебування у животику та заспокоїть його.
Захитування.
Ритмічний рух нагадає час у маминому животі. Пам'ятаєте, як майбутній чоловічок спав, поки Ви ходили, і прокидався, як тільки лягали відпочити? Так і у великому світі новонародженого заспокоює знайомий ритм руху. До речі, тепер заколисувати можна різноманітно – вибирайте зручний спосіб:
- На руках
- У візку
- В машині
Прикладання до грудей.
Мамин запах, улюблений смак молока та процес сосання - поза утробою це ідеальна картина життя в очі новонародженого.
З «нерівною» системою розібралися, але не варто забувати про здуття у кишечнику. Якщо вони спричинили крик, то заспокоєння – це лише один крок – тепер треба допомогти газикам вийти. Як це зробити? Ми маємо список варіантів допомоги.
- Масаж живота. Погладжування за годинниковою стрілкою навколо пупка допомагають пройти газикам до виходу.
- Заряджання. Велосипед, підтискання колін до живота або підтягування коліна до протилежного лікотка також сприяють проходженню газиків по кишечнику. Добре поєднувати з вищезгаданим масажем.
- Ліки. Зверніться до педіатра, він порадить оптимальний вид крапельок. З популярних можемо назвати "Боботик", "Еспумізан", "Колікід", "Сіметікон".
- Укропна вода. Натуральна заміна на ліки. Можна купити готову кропову воду в аптеці, також виробники дитячого харчування пропонують чаї, які варто лише заварити за інструкцією.
- Купити грілку від кольків та газиків . Завдяки теплу животик розслаблюється, зерна проса ніжно масажують його, сприяючи просуванню газів.
- Газовідвідна трубка. Крайній варіант, якщо крихітці ну зовсім погано і нічого більше не діє. Однак не варто їм зловживати.
Профілактика колік
Цього вечора Ви допомогли малюкові перемогти шкідливі газики та коліки. Але навряд чи захочете повторити цей досвід, а отже, треба замислитися над профілактикою.
- Відкоригуйте живлення. Методом спроб і помилок додавайте по новому продукту вранці, спостерігаючи реакцію протягом дня. Цілком можливо, що причиною колік виявилися дієтичні печені яблука чи гречка.
- Проконтролюйте захоплення під час годування. Грудничок повинен захоплювати ротом всю ареолу, при цьому Ви не повинні чути прицмокування та інших звуків.
- Поміняйте соску пляшечки, змініть суміш. Рада діє штучних.
- Викладайте на живіт. Це регулярний самомасаж, що сприяє проходженню мас кишечнику. Хороший варіант - викладання на пелюшку-грілку: завдяки наповнювачу з проса ефект самомасажу значно посилюється. Ціна на матрацик з підігрівом досить лояльна, особливо якщо врахувати, що він стане Вашим незамінним помічником на кілька місяців.
- Тримайте стовпчиком після годування. Так немовля зможе безпечно зригнути заковтане під час годування повітря.
- Ранкова зарядка не дозволить газам затриматись у кишечнику.
- Вечірній масаж також сприяє перистальтиці кишківника.
- Спокійна домашня обстановка. У сім'ї менше стресів, а значить малютка менше нервує, і у нього менше причин для спазмів.
Сподіваємося, наша стаття допомогла перемогти газики та коліки у малюка - і тепер Ваші дні починаються і закінчуються посмішкою маленького янголятка, а вночі Ви слухаєте лише його мирне сопіння.
Залишити коментарій